The Law of Artificial Intelligence
Książka zawiera 14 rozdziałów dotyczących różnych aspektów sztucznej inteligencji, w tym etykę i AI, własność intelektualną oraz wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości. A także omówienie internetowego narzędzia do śledzenia naruszeń praw autorskich w sieci internet (OCI). Raport śledzi ewolucję zachowań konsumentów w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do naruszeń praw autorskich w Internecie z podziałem na kategorie treści: muzyka, film, gry wideo, e-booki i inne. Raport 2020 Pokazuje spadek piractwa internetowego w przypadku muzyki, filmów i programów telewizyjnych / seriali, ale wzrost w przypadku wydarzeń sportowych na żywo, gier wideo i oprogramowania.
Czym jest sztuczna inteligencja i jaki jest jej związek z praktyką i administrowaniem prawem? Ten artykuł odpowiada na te pytania, przedstawiając ogólny przegląd sztucznej inteligencji i jej wykorzystania w prawie.
Artificial Intelligence and Law: An Overview by Harry Surden University of Colorado Law School
Komentarz do wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie P14/19
Komentowany wyrok zapadł w następstwie pytania prawnego skierowanego do TK przez Sąd Najwyższy, który rozstrzygając sprawę naruszenia majątkowych praw autorskich przez operatora kablowego, dokonującego reemisji bez zezwolenia uprawnionych, powziął wątpliwości, czy wskazany wyżej przepis prawa autorskiego pozostaje w zgodzie z art. 64 ust. 1 i 2, w związku z art. 31 ust. 3 i art. 2 Konstytucji.
Tak więc art. 64 ust. 1 i 2 gwarantuje ochronę własności i innych praw majątkowych, art. 31 ust. 3 gwarantuje wolność człowieka, przy czym ust. 3 wyraźnie wymaga, aby ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych praw i wolności były ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne m. in. dla wolności i praw innych osób, zaś art. 2 stwierdza, że Rzeczpospolita Polska (RP) jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Jak zatem widać, kontrola konstytucyjna dotyczyła przede wszystkim poszukiwania balansu pomiędzy prawami majątkowymi autorów, a zasadami sprawiedliwości społecznej.
Przeczytaj cały komentarz Judyty Papp w Prawo.pl
Alternatywnie w Monitorkonstytucyjny.eu
Unijna reforma prawa autorskiego
’Chcę, by dziennikarze, wydawcy i autorzy byli uczciwie wynagradzani za swą pracę, niezależnie od tego, czy jest ona wykonywana w studiu, czy we własnym mieszkaniu, czy rozpowszechniana jest za pomocą internetu, czy też poza nim, czy publikowana jest przy użyciu kopiarki, czy też linku w sieci.’
– Jean Claude-Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej
Komisja prawna PE przyjęła stanowisko w sprawie reformy prawa autorskiego
Samodzielny charakter twórczości
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach, Wydział V Cywilny, z dnia 09.09.2016 r., V ACa 563/15z komentarzem
W oparciu o treści rozstrzygnięcia w sprawie V ACa 563/15, sąd przyjął, że sporny utwór graficzny zamieszczony na plakacie, zawierający wizerunek pisarza nie stanowił opracowania fotografii prezentowanej poniżej, lecz był wyłącznie nią inspirowany.
Istotnie, stanowisko strony pozwanej opierało się przede wszystkim na twierdzeniach, że „przy tworzeniu plakatu Stowarzyszenie nie użyło w sposób bezprawny i zawiniony fotografii wykonanej przez powódkę, co więcej nie doszło również do ingerencji w dzieło polegającej na kadrowaniu jej fotografii, zmianie kontrastu zdjęcia czy nałożeniu na zdjęcie szeregu napisów tj. graficznej obróbce dzieła, ponieważ plakat wykonany na potrzeby Festiwalu stanowi samodzielne dzieło powstałe w wyniku zupełnie odrębnego i niezależnego procesu twórczego, które stworzone zostało w całości metodą graficzną wektorową. Na plakacie sylwetka poety składa się tylko i wyłącznie z liter, które nie zostały naniesione na zdjęcie, a utworzyły niezależny od zdjęcia obraz jedynie inspirowany przedmiotową fotografią”.
Kryterium rozgraniczające dzieło inspirowane
Przetwarzając fotografie przy użyciu programów komputerowych do obróbki graficznej obrazu, nie można twierdzić o samodzielnym (inspirowanym) charakterze powstałego obrazu. Twierdzenie to stoi w sprzeczności z dorobkiem doktryny prawa autorskiego. Niemniej, nawet daleko idące przetworzenie obrazu wykreowanego w utworze fotograficznym, nie powoduje zerwania więzi między nim, a utworem powstałym w wyniku przetworzenia, jeśli nowo powstały utwór zawiera w sobie istotne elementy twórcze utworu pierwotnego.
Biorąc pod uwagę, iż dzieło zależne musi stanowić także wynik własnej twórczości jego autora, a za taką twórczość trudno uznać przeróbkę przy zastosowaniu zwykłego programu komputerowego, można mieć wątpliwości, czy w komentowanej sprawie w ogóle doszło do twórczości zależnej, czy też mamy do czynienia z bezpośrednim wykorzystaniem utworu w zniekształconej postaci.
Sprawa SFP vs L. Dorobek – wyrok SN V CSK 145/17, z dnia 7 grudnia 2017 r.
W wyroku w sprawie SFP v L. Dorobek o zapłatę (sygn. V CSK 145/17) Sąd Najwyższy w zasadniczej części dotyczącej zarzutu operatora niezgodności z Konstytucją RP i uregulowania art. 79 ust. 1 pkt 3 b u.p.a.p.p. – tj. dotyczącego dwukrotności stosownego wynagrodzenia, oddalił skargę kasacyjną operatora. W motywach rozstrzygnięcia sędzia sprawozdawca wskazał, że znane jest mu listopadowe orzeczenie SN w sprawie Oławskiej niemniej, jednoznacznie stwierdził, że ryczałtowe odszkodowanie z art. 79 ust. 1 pkt 3 b u.p.a.p.p., obejmuje – co do zasady – dwukrotność stosownego wynagrodzenia.
Fotografia portretowa i prawo cytatu
Fragment komentarza prof. R. Markiewicza na marginesie orzeczenia SA w Krakowie, I ACa 275/16, z dnia 10.06.2016 r.
W przypadku artysty fotografika oznaczenie jego autorstwa ma zasadnicze znaczenie i pominięcie tej okoliczności drastycznie narusza więź twórcy z utworem o której stanowi art. 16 pr.aut. (…) Twórca rozpowszechnianego utworu artystycznego z reguły przypisuje duże znaczenie wskazywaniu jego autorstwa. Chodzi o zauważenie jego twórczości, docenienie talentu (…). Niewątpliwie nie każde rozpowszechnienie fragmentu cudzego utworu plastycznego lub fotograficznego jest niedozwolone, zwłaszcza gdy ta okoliczność jest zaznaczona lub oczywista dla adresata skadrowanej wersji utworu.
Utwór w oryginalnej formie.
W przypadku jednak dzieł plastycznych [w tym fotografii] nastawianych na „artystyczność” [tu przeciwstawianą aspektom użytkowym] nie dochodzi, moim zdaniem, do naruszenia prawa do integralności, gdy celem skadrowania jest: a/ umożliwienie analizy [np. estetycznej] wykorzystanego fragmentu, b/ przekazanie informacji uwidocznionej na fragmencie utworu [np. szczegółu architektonicznego, pojedynczych osób na zdjęciu zbiorowym]. W opisywanej tu sprawie chodziło natomiast tylko o wywołanie nowego efektu estetycznego, innego niż na wykorzystywanym zdjęciu (…)
Tu ważne jest jedynie stwierdzenie, że tego rodzaju ingerencja w utwór, dokonana bez zgody jego twórcy, jest oczywiście bezprawna. Zarówno plastyczny charakter omawianej fotografii, jak i zawarty w niej przekaz, zostały istotnie naruszone.
R. Markiewicz, Fotografia portretowa i prawo cytatu – na marginesie orzeczenia SA w Krakowie, z dnia 10 czerwca 2016 r., w: A. Olejniczak, M. Orlicki, J. Pokrzywnia (red.), Z badań nad prawem prywatnym. Księga Pamiątkowa dedykowana Profesorowi Andrzejowi Kochowi, Poznań 2017.
Przeczytaj również: A to niespodzianka. Fotografii można używać w ramach cytatu
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie, I ACa 1494/15, z dnia 19 października 2017 r. w sprawie p-ko FS File Solutions
Sprawa sprowadza się do tego, że Sąd Apelacyjny nakazał stronie pozwanej monitorowanie oraz likwidowanie nielegalnych kopi utworów audiowizualnych, ale również kasowanie kont użytkowników, którzy je zamieścili.